Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Призивите за мир в Русия се наказват със затвор, Путин събира милиони от глобите

09 март 2022, 11:45 часа • 13540 прочитания

От 6 март в Наказателния кодекс на Руската федерация се появиха нови членове извънредно добавени за "защитата на въоръжените сили" на РФ в информационната война. Към 8 март юристите на "Агора" и правозащитния проект "ОВД-Инфо" са регистрирали най-малко 144 случая на привличане на граждани към административна отговорност по новия член за дискредитиране на армията на Русия. Той се прилага най-вече срещу участниците в протестите срещу войната в Украйна

За доказателства за правонарушенията в протоколите са описани плакати с надписи: "На на войната!" и "Миру мир!"

От 24 февруари до вечерта на 8 март в 69 града на  Русия са задържани над 13,4 души, повече от 5 хил. от тях - по време на протестите от 6 март. От министерството на вътрешните работи на Русия съобщиха за 1700 задържани в Москва, 750 в Петербург и 1061 в други градове.

Няколко дни преди протеста членовете на партията "Единна Русия" Василий Пискарев, Андрей Картаполов, Мария Бутина и Андрей Алшевских внесоха в Държавната Дума пакет от закони, които по думите им, са призвани да сложат край на "фейковете" относно действията на руската армия на територията на Украйна. Законите са разгледани и приети от двете палати на Федералното събрание на 4 и 5 март, подписани от Владимир Путин на  и на 6 март вече действаха. 

Правозащитниците обръщат особено внимание на новия чл. 20.3.3 от Кодекса на РФ за административни правонарушения - "Публични действия, насочени към диксредитиране на използването на въоръжените сили на Руската федерация за защита на интересите на Руската федерация, нейните граждани, поддържането на международния мир и сигурност."

Той предполага глоба от 30 хил. до 50 хил. рубли за физически лица. Ако "действията, насочени към дискредитиране" на руската армия са съпроводени с призиви към несъгласувани протести и създали "заплаха от причиняване на вреда" за живота и здравето, сумата на глобата може да достигне до 100 хил. рубли. Повторно нарушение в рамките на една година заплашва с прилагане на чл. 280.3 от НК  "Публични действия, насочени към дискредитиране на въоръжените сили" - предвиждащ от три до пет години лишаване от свобода. 

По данни на международната група "Агора" от 6 март насам най-малко 144 души са привлечени към отговорност по чл. 20.3.3. Това са предимно хора, участвали в протестните действия или задържани заедно с тях минувачи. Има случай, в който новият член е приложен не към участник в протест, а към "съчувстващ", съобщи Коммерсант.

Това е настоятелят на храма Възкресение Христово в Костормска област Йоан Бурдин. В протокола пише, че отец Йоан е "внушавал" на хората "информация за местоположението на въоръжените сили на РФ в Украйна, обстрелите на украинските градове, убийствата на братята и сестри Христови",  а така също е публикувал антивоенно изявление на сайта на храма. Свещеникът е заплашен от глоба до 50 хил. рубли. 

Засега осреднената сума, събрана от глобите по чл. 20.3.3 е 35 хил. рубли. Ако от всички 144 задържани се събере минималната сума по чл. 20.3.3 ще бъдат събрани 4 млн. и 320 хил. рубли.

"Обикновено съдиите не бързат да взимат решения по новите норми, на тях им трябва време да ги осмислят и вникнат в новото законодателство. В този случай виждаме съвсем друга ситуация", коментира ръководителят на юридическата служба "ОВД-Инфо" Александра Баева.

Има случаи, в които глобата се налага два пъти и е комбинирана с арест, въпреки че законът не позволява двойно привличане към отговорност за едно правонарушение, допълва още Баева.

Университетите отчисляват студенти

Държавният университет в Санкт Петербург е подготвил заповеди за отчисляването на студенти, които са участвали в протести срещу войната в Украйна. 

Студентите ги очакват две инстанции - дисциплинарна комисия и комисия по етика. 

Според ръководството на университета писмата, изпратени от МВР ще се разглеждат като неоспоримо основание за отчисляване. Отчисляването ще бъде без право на възстановяване на студентски права. 

На сайта на университета е публикувано изявление от ръководството, в което се казва, че организирането и провеждането на "несанкционирани масови мероприятия е нарушение на действащото законодателство, включително и на антиковид ограниченията."

Промените в Наказателния кодекс

Как ще се наказват за разпространение на фейкове за руската армия.

В т. 1 от чл. 207.3 - публичното разпространяване на лъжлива информация за използването на въоръжените сили с цел защитата на "интересите на Русия и нейните граждани, поддържането на мира и сигурността" ще се наказват от 700 000 руб. до 1,5 млн. руб., обществено полезен труд за 1 година, принудителен труд до 3 години  или лишаване от свобода до 3 години. 

В т. 2  се казва, че за разпространяване на подобна информация с използване на служебно положение, група лица, с "изкуствено създаване на доказателства за обвинение", от користни подбуди, по мотиви от "политическа, идеологическа, расова, национална или религиозна ненавист или вражда или по мотиви от ненавист или вражда по отношение на дадена социална група" наказанието е от 3 до 5 млн. рубли, принудителен труд до 5 години, лишаване от свобода от 5 до 15 години.

По т. 3 същите действия при причиняване на "тежки последици" ще се наказват с лишаване от свобода за срок от 10 до 15 години със забрана да се заемат определени длъжности или да се извършва определена дейност за срок от 5 години.

Поправки в Кодекса за административни правонарушения

Създава се член 20.3.3 – публични действия, насочени към "дискредитиране на използването на въоръжените сили". Глобата за публични действия от страна на граждани е от 30 хил. до 50 хил. рубли, за длъжностни лица от 100 хил. до 200 хил. рубли, а за юридически лица -  от 300 хил. до 500 хил. рубли.

Полицаи пребиват протестираща в Русия: Сега ще те убия, Путин е на наша страна (ВИДЕО) (18+)

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес